VELKÝ ROZDÍL MEZI VACCINY PFIZER A ASTRAZENECA

Gent, 15. září 2021-Vědci z UZ Gent a VIB (Vlámský institut pro biotechnologie) studovali produkci protilátek proti COVID-19 v nose. 78,3% účastníků studie si na tomto místě po očkování vytvořilo protilátky. Tyto protilátky v nosu mohou být hlavní brzdou infekce a šíření.

Protilátky jako ochrana proti COVID-19

„Koronavirus vstupuje do našeho těla horními dýchacími cestami,“ vysvětluje specialista na nos, hrdlo a ucho prof. Dr. Philippe Gevaert. „Neutralizační protilátky v naší krvi činí virus neškodným blokováním vazby špičatých proteinů na lidské buňky.“ Pokud jsou protilátky přítomny také v nosu, mohou zde již tvořit první bariéru proti vstupu viru. Je proto důležité také prozkoumat reakci na infekci a očkování v nose. ‚

Většina protilátek v nose po očkování Pfizerem

Krev a nos byly vyšetřeny dvakrát u 46 účastníků studie: těsně před prvním očkováním přípravkem Pfizer nebo AstraZeneca a 13 až 40 dnů po druhém očkování. 23 účastníků mělo před očkováním infekci. Těsně před prvním očkováním vykazovalo protilátky v nose pouze 17,4% z nich. Po úplném očkování si 78,3% všech účastníků vytvořilo protilátky v nosu.

Účastníci, kteří dostali přípravek Pfizer, vykazovali více protilátek (96%) než účastníci, kteří dostali přípravek AstraZeneca (59%). Lokální protilátky v Pfizer také vykazovaly silnější neutralizaci virového špičkového proteinu než v AstraZeneca. Předchozí infekce COVID-19 neměla na výsledky žádný vliv. Krevní analýza ukázala stejné množství protilátek v obou skupinách očkování.

Pokračování studie

Zatím není jasné, proč jedna vakcína vyvolává protilátky v nose častěji než druhá. „Vysvětlení může být způsobeno odlišným časovým rozpětím mezi těmito dvěma dávkami nebo odlišným účinkem očkovacích látek,“ má podezření specialista na infekční choroby prof. Dr. Linos Vandekerckhove. „Během následné studie zmapujeme další vývoj protilátkové odpovědi v krvi a v nosu.“ Doufáme, že tímto způsobem získáme větší jasnost. “