Někteří odborníci naznačují, že omikronová varianta se mohla vyvinout ve zvířecím hostiteli

Když se objeví varianty COVID-19, uznávanou moudrostí je, že konstelace mutací, které obsahují, se vyvinula u imunokompromitované osoby, která se nakazila virem a nemohla infekci setřást . Někteří vědci však mají alternativní teorii o tom, kde nejnovější varianta znepokojení, omikron, mohla získat neobvyklé mutace, které studují její vrcholový protein.

Spekulují, že se virus mohl vyvinout u jiného živočišného druhu.

Teorie tvrdí, že nějaký druh zvířete, potenciálně hlodavci, byl infikován virem SARS-CoV-2 někdy v polovině roku 2020 . V tomto novém druhu se virus vyvinul a nashromáždil zhruba 50 mutací na spike proteinu, než se přelil zpět na lidi.

Kristian Andersen, imunolog z Scripps Research Institute, je jedním z těch, kdo vyvolali myšlenku, že Omicron se mohl vynořit z reverzní zoonotické události.

(Zoonotická událost je, když se zvířecí patogen začne infikovat a šířit mezi lidmi. Reverzní zoonóza je, když takový virus přejde zpět do živočišného druhu.)

„Vím, že většina lidí si myslí, že tito [pocházejí od] imunokompromitovaných jedinců, a myslím si, že je to pravděpodobné, ale abych byl úplně upřímný, ve skutečnosti si myslím, že tato reverzní zoonóza následovaná novou zoonózou se mi zdá pravděpodobnější, když mám k dispozici pouze dostupné důkazy. skutečně hluboké větve a pak samotné mutace, protože některé z nich jsou docela neobvyklé,“ řekl Andersen STAT.

  • “Nemyslím si, že bychom tuto možnost měli zavrhnout , protože si myslím, že je určitě na stole.”
  • Řada dalších vědců, kteří studují evoluci virů, řekla STAT, že si myslí, že tato myšlenka není vyloučená . Někteří kladou větší váhu na teorii, že se u imunokompromitovaných lidí vyvíjejí varianty, zatímco jiní se domnívají, že v tuto chvíli není dostatek důkazů, které by upřednostňovaly jednu možnost před druhou.
  • “Osobně si myslím, že je pravděpodobně pravděpodobnější, že cirkuloval nepozorovaně u imunokompromitovaného jedince,” řekla e-mailem Emma Hodcroft , molekulární epidemioložka z Institutu sociální a preventivní medicíny v Bernu ve Švýcarsku. Přesto Hodcroft trval na tom, že je důležité prozkoumat hypotézu.
  • “Určitě bych to považoval za přijatelnou alternativní hypotézu k evoluci během přetrvávající infekce u člověka,” řekl Andrew Rambaut, profesor molekulární evoluce na Institutu evoluční biologie v Edinburghu. Varoval, že přijít s definitivní odpovědí nebude rychlé.
  • “Nejsem si jistý, že budeme na chvíli v pozici, kdy to můžeme s jistotou říci,” napsal Rambaut v e-mailu.

Jeden ze zvláštních rysů SARS-2 podporuje toto myšlení. Je to to, co virologové popisují jako promiskuitní virus; je schopen infikovat  řadu druhů . Psi a domácí kočky. Velké kočky. Norek . Jelen běloocasý . Vzhledem k tomu, jak snadno se zdá, že virus přeskakuje z druhu na druh, lidé, kteří jej studují, předpokládají, že tento seznam bude narůstat.

Původní virus, který přišel z Wuhanu v Číně na začátku roku 2020 , hlodavce nenakazil. Ale jak se začaly objevovat varianty – Alfa, Beta, Delta – tyto viry mohly infikovat hlodavce.

Robert Garry, profesor mikrobiologie a imunologie na Tulane Medical School, sledoval mutace SARS-2, které se objevily. Sedm je spojeno s adaptací hlodavců – změnami, které zřejmě umožnily viru infikovat myši, krysy a příbuzné druhy. Všech sedm těchto mutací je v omikronu, poznamenal Garry. Věří , že je nerozhodné, zda se varianta vyvinula ve zvířecím nebo lidském hostiteli, ale pokud je to první, vsadil by na hlodavce.

Získání pevné odpovědi může vyžadovat obrovské štěstí. Vědci zkoumají různé druhy zvířat, aby zjistili, zda mohou být infikováni SARS-2 ; kdyby v nějakém našli viry jako omicron, švihli by jehlou.

Michael Worobey , profesor evoluční biologie na Arizonské univerzitě, si ale myslí, že by bylo možné provést nějaké experimenty na vybraných druzích volně žijících zvířat, aby se zjistilo, zda mohou být infikována a zda v případě infekce dochází k podobným vzorcům evoluce virů.

Studium molekulárních hodin virů, které se šíří u zvířat – při pohledu na rychlost, jakou se vyvíjejí, a srovnání s evolucí SARS-2 u lidí – by také mohlo poskytnout určitá vodítka, řekl Worobey , který si původně myslel, že Andersenův nápad není nemožný, ale ne. nejpravděpodobnější vysvětlení pro omikron. Poté, co slyšel podrobnosti o výbušné epidemii u jelena běloocasého, přehodnotil svůj nápad.

Pro Worobeyho je otázkou, zda se nějaký živočišný druh může chronicky nakazit SARS-2 – ve skutečnosti , zda existují živočišné druhy, u kterých SARS-2 přetrvává tak, jako u imunokompromitovaných lidí. To by mohlo vyvolat pozitivní selektivní tlak na virus – jinými slovy dát mu pobídku k mutaci, aby zůstal o krok před imunitní reakcí zvířete .

“Posunuje to mé myšlení, pokud jde o to, že omikron pravděpodobně pochází z rezervoáru, pokud existují rezervoáry [zvířat], které způsobují chronické infekce,” řekl.

Část toho, co Andersena vede k tomu, aby se zajímal o živočišný zdroj, je skutečnost, že tato varianta sahá až k virům, které se šířily před více než rokem. “To samo o sobě musíte umět vysvětlit ,” řekl.

Angela Rasmussenová, viroložka na koronaviry z organizace pro vakcíny a infekční choroby na univerzitě v Saskatchewanu , souhlasila.

“Myslím, že je každému docela zřejmé… že tento virus je již nějakou dobu na nezávislé evoluční dráze a je to velmi překvapivé, což se pro mě tak trochu vrací, abych řekl dobře, myšlenka, že by to mohlo být… ​​pravděpodobné,” ona řekla.

Bez ohledu na to, zda se tato varianta objevila u jiného druhu nebo ne, vzhledem ke schopnosti SARS-2 skákat druhy je možné, že svět bude v budoucnu čelit variantám odvozeným od zvířat, varoval Garry . Výsledek toho? “Budeme muset pokračovat ve vylepšování vakcín.”